Bylinky na močové cesty a obličky majú v našej krajine dlhú tradíciu. V dávnych dobách ich zbierali babičky, ktoré z nich vytvárali bylinné zmesi na liečbu rôznych ochorení. Dnes sa opäť pridávajú do moderných výživových doplnkov. Poznáte ich všetky?
V časoch, keď neexistovala veda a moderná medicína, si ľudia museli vystačiť s tým, čo mali k dispozícii. Netrvalo dlho a zistili, že okolitá príroda im ponúka veľa možností, pretože v nej rastú stromy a rastliny, ktorých časti sú užitočné pri zvládaní každodenných zdravotných problémov, ktorými ľudia takmer vždy trpeli.
Bylinky na podporu normálneho stavu močových ciest boli pomerne dobre známe a používali sa na prípravu rôznych odvarov a čajov. V súčasnosti na ne nadväzujú výživové doplnky, ktoré sú oveľa pohodlnejšou formou ich užívania.
Ktoré bylinky by ste mali poznať v oblasti starostlivosti o močové cesty? Ak neviete, nižšie vám poskytneme prehľad.
Obsah
Najlepšie bylinky na zápal močových ciest
Kľučka veľkoplodá
Kľučka veľkoplodá je rastlina, ktorá sa často nazýva kanadská brusnica. Z technického hľadiska má však s klasickou brusnicou len málo spoločného (okrem tvaru, farby a podobného obsahu látok). Keďže je však v porovnaní s brusnicami oveľa dostupnejší, často sa pridáva do výživových doplnkov na podporu močových ciest.
Cuketa obsahuje veľké množstvo vitamínu C, vďaka ktorému posilňuje telo v boji proti infekciám. Okrem toho má jeho užívanie pozitívny vplyv na zdravie obličiek a na kyslosť moču, vďaka čomu nepriateľské baktérie nemajú vhodné podmienky na svoje bujnenie.
Zlatobyľ obyčajný
Nemali by ste ignorovať ani zlatobyľ, ktorá má pozitívny vplyv na prevenciu starnutia a udržanie normálnej telesnej hmotnosti. Pokiaľ ide o močové cesty, používa sa na liečbu infekcií močových ciest a na podporu vylučovania tekutín. Vďaka tomu môže vhodne podporiť zdravie obličiek.
Medvedica lekárska
O medvedici lekárskej vie oveľa menej ľudí ako o predchádzajúcich dvoch rastlinách, preto si o nej povieme trochu viac.
Medvedica lekárska sa používa na podporu imunitného systému a na podporu normálneho stavu močových ciest. Údajne pôsobí aj ako diuretikum, takže by nemal spôsobovať nadmerné zavodnenie organizmu. Niektorí ľudia ho dokonca používajú pri dne, keď sa v kĺboch koncentrujú kryštáliky kyseliny močovej.
Žihľava dvojdomá
Tým, ktorí niekedy počúvali múdrosti svojich starých mám, pravdepodobne neuniklo, že jedným zo svätých grálov týchto žien je žihľavový čaj. Jeho pitie môže mať pozitívny vplyv na nezhubne zväčšenú prostatu, ktorá spôsobuje ťažkosti s močením, ktoré môžu vyústiť do infekcií močových ciest.
Praslička roľná
Praslička obsahuje kyselinu kremičitú. Obsahuje aj horké látky, triesloviny, saponíny a ďalšie pre telo zaujímavé látky. Jeho príjem podporuje normálny stav močových ciest a vylučovanie moču. Okrem toho má jeho dlhodobé používanie pozitívny vplyv aj na kvalitu vlasov.
Ako ich správne užívať?
Hoci sú všetky tieto bylinky naozaj zaujímavé, najlepším riešením je užívať viaczložkové doplnky stravy na podporu zdravia močových ciest, ktoré obsahujú všetky uvedené látky.
Okrem iného sa tieto zložky navzájom dopĺňajú svojimi účinkami, čím vám poskytujú skutočne komplexnú starostlivosť. Často v zložení nájdete aj iné látky, ktoré majú dobrý vplyv na podporu normálneho stavu močových ciest, ktoré nemožno priamo zaradiť medzi bylinky. (Môžeme vymenovať napríklad D-manózu.)
V neposlednom rade je významným prínosom aj dlhodobé užívanie bylinných doplnkov stravy na močové cesty. Môžete ľahko dodržiavať predpísané dávkovanie a vziať si ich so sebou na cesty a do práce. Odpadá tak problém s používaním veľkého množstva bylinných prípravkov a neporiadok, ktorý často sprevádza používanie sypkých bylinných zmesí.