Časté močenie: Čo je za tým a ako ho zastaviť?

časté močení

Časté močenie bez bolesti je pomerne častý problém, s ktorým sa stretáva veľké percento populácie. Aké sú jej príznaky a prejavy? A musia byť príčiny vždy rovnaké pre ženy a mužov?

Močenie je úplne prirodzený proces, pri ktorom sa telo zbavuje odpadových látok, ktoré obličky počas filtrácie krvi vyhodnotili ako nepotrebné. To sa deje každý deň a po celý deň, takže cyklus sa opakuje niekoľkokrát za 24 hodín.

Ale aj on má svoje pravidlá. Zvyčajne chvíľu trvá, kým sa močový mechúr úplne naplní. Z tohto dôvodu väčšina ľudí chodí na malu približne šesť až osemkrát denne. Všetko, čo sa odchyľuje (smerom nahor alebo nadol), sa považuje za neobvyklé.

V niektorých prípadoch môže časté močenie výrazne ovplyvniť váš denný a nočný rytmus, napríklad tým, že vás pravidelne budí zo spánku.

Čo by ste mali vedieť o probléme častého močenia a jeho príčinách?

čo znamená časté močenie príčiny

Čo znamená časté močenie?

Časté močenie zvyčajne znamená, že chodíte na záchod viac ako osemkrát denne. Môže to tiež znamenať, že sa počas noci často budíte, keď sa vám akútne chce na záchod. Keďže telo počas spánku produkuje menej odpadu, ale o niečo koncentrovanejšie, nočná urgencia je jedným z príznakov zdravotných problémov.

Niekedy náš životný štýl ovplyvňuje našu potrebu močiť. Môže to však byť aj príznak tehotenstva a podobne. Z tohto dôvodu je dôležité, aby sa ku každému prípadu pristupovalo individuálne.

Nejčastější příčiny

Jednou z možných príčin môže byť pitie veľkého množstva tekutín. Lebo ako viete, kde boli príjmy, tam museli byť aj výdavky. Zvýšené množstvo kofeínu a alkoholu však môže tiež spôsobiť pomočovanie, pretože tieto dve látky majú tendenciu dehydrovať telo. Môže však ísť aj o infekciu močových ciest.

Ďalším vinníkom môže byť hyperaktívny močový mechúr, infekcie močových ciest, rakovina, pohlavne prenosné choroby, nesprávna funkcia nervového systému, močové kamene a mnohé ďalšie.

Ako sa líši u mužov a žien?

Okrem uvedených príčin existujú aj príčiny, ktoré sú typické buď len pre mužov, alebo len pre ženy. V prípade žien môžeme spomenúť napríklad tehotenstvo. V prípade, že počas dňa a noci častejšie skáčete a pozorujete na sebe iné príznaky iného stavu, pravdepodobne čakáte potomka.

U mužov zohráva zdravie prostaty veľkú úlohu. Nezhubne zväčšená prostata často zhoršuje prietok moču močovou trubicou a zanecháva v močovom mechúre zvyšky tekutiny, ktoré spôsobujú rýchlejšie naplnenie močového mechúra. Problematická je aj rakovina prostaty s prostatitídou.

časté močenie u mužov a žien

Prírodná liečba častého močenia

Jedným zo spôsobov, ako sa s tým môžete ľahko vyrovnať, je lepšie sledovať svoj denný pitný režim. Ak máte vo zvyku piť veľa kávy a alkoholu alebo vypiť veľké množstvo tekutín v krátkom čase, pravdepodobne sa vám podarilo nájsť jedného z hlavných vinníkov.

Snažte sa obmedziť alkohol a kofeín a vodu je lepšie piť po malých dúškoch, ako vypiť veľké množstvo tekutiny naraz. Môžete tiež skúsiť sledovať, či sa vám v určitej situácii nechce močiť, napríklad preto, že ste nervózni z cestovania alebo z verejného vystúpenia pred veľkým počtom ľudí. V tomto prípade by vám mohlo pomôcť učenie sa relaxačných techník.

Pri infekciách močových ciest pomáha aj zvýšený pitný režim, pokoj na lôžku a teplo, napríklad vo forme teplého kúpeľa alebo vyhrievacej podložky priloženej na podbruško.

Samozrejme, toto nie sú všetky prírodné tipy, ktoré môžete vyskúšať pri častom močení. Môžete tiež siahnuť po bylinkách.

Bylinky

Bylinky na močové cesty môžete užívať mnohými spôsobmi, ale najlepšie je dlhodobé užívanie prírodných výživových doplnkov, ktoré ich obsahujú. Keďže tie dobré obsahujú svoj komplex, ich účinky sa navzájom podporujú. Vďaka tomu vám môžu ponúknuť prvotriednu starostlivosť o močové cesty.

časté močenie bylinky prírodná liečba

Niektoré z týchto bylín sa tradične používajú pri infekciách močových ciest, ktoré trápia ženy a zrelých mužov. Iné podporujú zdravie obličiek a vylučovanie vody z tela. V neposlednom rade existujú bylinky, ktoré majú dobrý vplyv na normálny stav prostaty.

Ktorým bylinkám by ste však mali venovať väčšiu pozornosť?

V zložení dobrých doplnkov stravy na podporu normálneho stavu močových ciest hľadajte najmä:

Ako bonus by mali obsahovať aj látku nazývanú D-manóza.

Takýto doplnok stravy pri infekciách močových ciest a častom močení môžete užívať niekoľko týždňov v kuse.

Scroll to Top