Zlatobyľ obyčajný: Pre zdravé obličky a močové cesty

zlatobýl obecný

Zlatobyľ je rastlina, ktorú poznali už naše babičky a prababičky. Keďže sa jej pripisuje široká škála pozitívnych účinkov na ľudský organizmus, táto bylina sa stala základom ľudovej medicíny. Čo všetko by ste o nej mali vedieť? Na to sa spoločne pozrieme nižšie.

Keď sa idete prejsť do prírody, málokedy vás napadne, že rastlina, ktorú obdivujete, má pozitívny vplyv na ľudské zdravie. V tom sa líšime od našich babičiek a prababičiek, ktoré ich cielene trhali a potom sušili na neskoršie použitie.

Jednou z bylín, ktorú si okamžite všimnete, ale málokedy ju spoznáte, je zlatobyľ, ktorá je cenným prírodným zdrojom.

Keďže by bola škoda žiť v nevedomosti, v nasledujúcich odsekoch sa pozrieme na všetko, čo by vás o ňom mohlo zaujímať.

účinky zlatobyle na močové cesty a obličky

Čo je to zlatobyľ obyčajný?

Zlatobyľ je trváca rastlina, ktorá môže dorásť až do výšky 1 metra. Vo voľnej prírode sa vyskytuje najmä na pastvinách a horských lúkach. Na prvý pohľad si všimnete jeho žiarivo žltú farbu, ktorá na seba upúta pozornosť. Kvitne od júla do októbra.

Je zaujímavé, že ide o jednu z najlepšie preskúmaných rastlín z hľadiska jej účinkov. Vďaka tomu sa zlatobyľ dodnes hojne používa.

Najlepšie účinky zlatobyle

Zlatobyľ obsahuje tzv. saponíny a flavonoidy, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na liečbu kvasinkových infekcií. Pripisujú sa mu aj protizápalové účinky, ktoré môžu podporovať normálny stav organizmu.

Pripisuje sa mu aj dobrý vplyv na:

  • Udržiavanie telesnej hmotnosti
  • Podporu zdravia srdca
  • starnutie (takže sa môže používať aj ako výrobok proti starnutiu)

Močové cesty a obličky

Najčastejšie sa zlatobyľ spomína v súvislosti s podporou normálneho stavu močových ciest a obličiek. A na tento problém ho používali aj naše babičky.

V súčasnosti sa zlatobyľ používa na podporu hojenia močových ciest pri prebiehajúcich infekciách a pri ťažších zápaloch sa často kombinuje s antibiotikami.

Podobne ako mnohé iné byliny, aj keď sa zlatobyľ často používa na močové cesty, najčastejšie sa kombinuje s inými bylinami a prostriedkami na močové cesty, pretože všetky tieto zložky sa navzájom podporujú vo svojich účinkoch.

V neposlednom rade má zlatobyľ údajne diuretický účinok, čo presne znamená, že podporuje vylučovanie tekutín z tela. Preto by mal mať dobrý vplyv aj na normálny stav obličiek.

použitie zlatobyle

Ako ho správne užívať?

Ako už bolo spomenuté v predchádzajúcom bode, zlatobyľ sa najčastejšie kombinuje s inými bylinami a látkami na podporu normálneho stavu močových ciest . Ak neviete, ako na to, skúste dlhodobo užívať prírodné doplnky stravy na močové cesty, ktoré obsahujú aj ďalšie látky podporujúce zdravie močových ciest.

Na etikete hľadajte okrem zlatobyle aj:

Muži by mali dbať aj na normálny stav prostaty, pretože nedostatočné vyprázdňovanie močového mechúra môže viesť k vzniku infekcií močového mechúra. Na druhej strane, ženy by nemali zanedbávať močenie krátko po sexe, pretože by sa tak mali z močovej trubice odplavovať potenciálne problematické mikroorganizmy.

Okrem používania byliniek môžete zdravie močových ciest podporiť aj správnym pitným režimom, ktorý by mal zahŕňať dostatočné množstvo čistej vody. Taktiež sa neuchyľujte k zadržiavaniu malej potreby a choďte sa vymočiť vo chvíli, keď vás to napadne.

V neposlednom rade dajte zelenú noseniu priedušnej spodnej bielizne a lepšej intímnej hygiene, ktorá môže mať tiež veľký vplyv na frekvenciu problémov s močovými cestami.

Scroll to Top