Zápal močových ciest u žien aj mužov: Ako sa ho zbaviť?

zánět močových cest

Zápal močových ciest môže z času na čas postihnúť každého bez ohľadu na vzdelanie, pohlavie a vek. Keďže môže spôsobiť aj chronický zápal, je dôležité venovať mu veľkú pozornosť a správne ho riešiť.

Infekcie močových ciest sú v ľudskej populácii také časté, že ich považujeme za bežnú súčasť života. Keďže infekcie majú tendenciu sa často vracať, ľudia, ktorí nimi trpia, musia urobiť celý rad zmien v doterajšom životnom štýle. Nie vždy to stačí na zabránenie zápalu, ale môže to minimalizovať frekvenciu zápalov.

Ak sa infekcie močových ciest neriešia, môže to mať naozaj neprimerané následky. Jedným z najväčších strašiakov je zápal obličiek, ktorý môže byť v prípade zanedbania dokonca smrteľný.

príčiny zápalov močových ciest

Ako sa prejavuje zápal močových ciest?

Zápal močových ciest má pomerne širokú škálu príznakov. Mnohé z nich poznáme, ale určite nezaškodí si ich pripomenúť. Okrem toho málokto vie, že infekcie močových ciest môžu mať aj rodovo špecifické prejavy.

Zápal dolných močových ciest sa najčastejšie prejavuje:

Infekcie horných močových ciest možno identifikovať podľa:

 • Bolesť v chrbte
 • Zimnica
 • Horúčky
 • Nevoľnosť
 • Zvracanie

Inkubačná doba infekcie močových ciest je rôzna, niekedy môže trvať len 72 hodín, ale niekedy až 8 dní. To, ako dlho trvá, kým zápal zmizne, je tiež veľmi individuálne, pretože závisí od toho, aký silný je zápal, čo ho spôsobilo a aká časť močových ciest je postihnutá.

Zápal močových ciest u žien

Zápal močových ciest je u žien pomerne častý, pretože majú kratšiu močovú trubicu, čo uľahčuje vstup potenciálne škodlivých patogénov do močového mechúra.

zápal močových ciest u mužov a žien

Medzi bežné príznaky zápalu močových ciest u žien patrí bolesť v podbrušku, ktorú sprevádzajú vyššie uvedené príznaky.

Zápal močových ciest u mužov

Zápal močových ciest u mužov môže vzniknúť v dôsledku zväčšenej prostaty, ktorá sťažuje vyprázdňovanie močového mechúra. Preto sa s týmto problémom častejšie stretávajú starší muži. Medzi sprievodné príznaky patrí bolesť okolo análneho otvoru.

Najčastejšie príčiny zápalu

Prenos zápalu močových ciest môže súvisieť s intímnymi aktivitami v spálni. Z tohto dôvodu sa odporúča ísť po pohlavnom styku na toaletu a dôkladne sa vymočiť. (To sa týka najmä žien.) Tým by sa mali z močovej trubice odplavovať potenciálne škodlivé patogény.

Pravdou však je, že vek môže ovplyvniť aj jeho frekvenciu. Starší muži s problémami s prostatou a ženy po menopauze patria medzi známe rizikové skupiny.

Ďalej za to môže:

 • Predchádzajúce infekcie močových ciest v anamnéze
 • Diabetes
 • Tehotenstvo
 • Oslabený imunitný systém
 • Dlhodobý pokoj na lôžku (napr. po operácii)
 • Obštrukcia/blokáda močových ciest (zväčšená prostata, rakovina, močový kameň…)
 • Zavedenie katétra
 • Vrodená abnormalita močových ciest

Ako ju liečiť?

Liečba zápalu močových ciest môže prebiehať viacerými spôsobmi. Buď prostredníctvom liekov, ktoré možno podávať na bakteriálne infekcie, alebo prirodzenou cestou. V neposlednom rade by sa nemala podceňovať prevencia, aby sa predišlo jej výskytu niekedy v budúcnosti.

Antibiotiká a lieky

Zápal močových ciest si nie vždy vyžaduje lieky, ale niekedy to môže byť skutočná nevyhnutnosť. Lekári sa k tomuto kroku najčastejšie uchyľujú, keď potrebujú skrotiť závažnú bakteriálnu infekciu, ktorá sa nachádza v obličkách a podobne.

Keďže baktérie si môžu vytvoriť rezistenciu na antibiotiká, bežne sa podávajú krátkodobo.

liečba zápalov močových ciest bylinkami

Domáca a prírodná liečba

Menej závažné infekcie močových ciest sa dajú zvládnuť aj pomocou prírodných a domácich prostriedkov. Niekedy sa dokonca môže stať, že ak sa infekcia zachytí včas, môže sa prakticky sama vyriešiť v priebehu niekoľkých dní.

Medzi obľúbené babské rady pri infekciách močových ciest patrí pokoj na lôžku, ktorý by sa mal doplniť pitím veľkého množstva tekutín. Vďaka tomu by sa mali patogény vyplaviť z močových ciest. V neposlednom rade by ste nemali zabúdať ani na posilnenie imunitného systému. Okrem vitamínu C sa odporúčajú probiotiká a prebiotiká.

Ak máte bolesti, môžete si ich zmierniť aj priložením teplého vankúša na podbruško alebo teplým kúpeľom.

Bylinky

Na zápal močových ciest zaberajú aj bylinky. Nesmiete však podceniť ich správny výber. Prírodné výživové doplnky na podporu normálneho stavu močových ciest a pri infekciách močových ciest by mali obsahovať vhodne zvolený komplex týchto látok, aby poskytovali všestrannú starostlivosť.

V ich zložení hľadajte:

V neposlednom rade by nemala chýbať D-manóza.

Tieto bylinky podporujú vylučovanie tekutín z tela, podporujú normálny stav obličiek a močových ciest, podporujú normálny stav prostaty a mnohé ďalšie, takže sa určite oplatí dať im šancu.

Scroll to Top