Kľučka veľkoplodá: Poznáte jej účinky na močové cesty?

klikva velkoplodá

Kľučka veľkoplodá je rastlina, ktorá sa niekedy nepresne nazýva brusnica kanadská. Poznáme ho vďaka jeho jasne červeným bobuliam, ktoré sa pridávajú do výživových doplnkov na močové cesty. Viete presne, aké výhody vám to môže priniesť? Ak nie, všetko dôležité uvedieme nižšie.

Nie sú bobule ako bobule. Všetci milovníci a zberači lesných plodov by o tom mali vedieť, pretože si musia dávať veľký pozor, aby si čučoriedky nezamieňali s plodmi jarabiny, ktoré môžu spôsobiť smrteľnú otravu.

Maliny a ostružiny sa dajú v niektorých prípadoch ľahko zameniť, pretože nezrelé ostružiny môžu mať malinovo červenú farbu a veľmi podobný tvar. (S najväčšou pravdepodobnosťou sa vám však nebudú páčiť ani trochu.)

Čo však vedieť o kľučke veľkoplodé? A čo presne môže ponúknuť vášmu močovému traktu?

účinky kľučka veľkoplodá na močové cesty

Čo je to kľučka veľkoplodá?

Kľučka veľkoplodá patrí do rodu kľučka a čeľade Vresovité. Počas roka vytvára bobule, ktoré sa najviac podobajú brusniciam. Táto rastlina pochádza najmä z Kanady, preto sa jej hovorí „kanadská brusnica“. Zaujímavé je, že sa často zberá mokrý. (Pestovateľská plocha sa zaplaví vodou a bobule sa nechajú vyplávať na hladinu.)

Rozdiel medzi kľučkou a brusnicou

Z hľadiska účinkov sú si kľučka veľkoplodá a brusnica dosť podobné. Kľučka veľkoplodá sa však oveľa častejšie používa v potravinových doplnkoch. Z technického hľadiska to nie je tá istá rastlina. Kľučka má tiež trochu kyslejšiu chuť. Kľučka veľkoplodá je u nás aj cenovo dostupnejšia, takže cena výživových doplnkov s jej obsahom nie je taká vysoká.

Aké sú jeho účinky?

Kľučka obsahuje v plodoch veľké množstvo vitamínu C, ktorý sa často používa na posilnenie imunitného systému. Keďže je dôležitým antioxidantom, môže chrániť bunky pred predčasným poškodením a starnutím.

Kľučka veľkoplodá močových ciest

Pokiaľ ide o užívanie kľučky na močové cesty, pravdepodobne ste si nemohli vybrať lepšieho pomocníka, pretože vám má v tomto smere čo ponúknuť.

Najčastejšie sa kľučka používa na:

  • Infekcia močových ciest
  • ovplyvňuje kyslosť moču (vďaka čomu negatívne ovplyvňuje životné podmienky baktérií)
  • Obličkové kamene
  • Zápaly močového mechúra
  • Posilnenie močových ciest a obličiek
použitie kľučka

Ako ho správne používať?

Aj keď môžete siahnuť po samotnej kľučke, oveľa lepšie je vybrať si prírodné doplnky stravy s jej obsahom, ktoré majú vo svojom zložení ďalšie látky, ktoré súvisia s podporou normálneho stavu močových ciest.

V tých dobrých nájdete okrem kľučky aj:

Ak chcete udržať močové cesty v perfektnom stave, doplňte výživové doplnky niekoľkými osvedčenými tipmi.

V prvom rade by ste mali dbať na svoj denný pitný režim, ktorý by mal pozostávať z minimálne 2,5 až 3 litrov čistej vody. (Pre lepšiu chuť môžete pridať aj čerstvé ovocie a bylinky.) Vhodné môžu byť aj niektoré čaje. Rozhodne však zabudnite na sladké limonády, veľa kávy, energetické nápoje a alkohol.

Okrem toho rozhodne nie je vhodné zadržiavať moč. Keď pocítite potrebu, choďte sa vyprázdniť. Dobrou radou je aj močenie po sexuálnej aktivite, pretože najmä u žien môže dôjsť k migrácii patogénov do močovej trubice, čo môže neskôr spôsobiť nepríjemné problémy.

V neposlednom rade dbajte na správnu intímnu hygienu a noste priedušnú spodnú bielizeň, ktorá umožní vašim citlivým miestam voľne dýchať.

Scroll to Top