Zápal močového mechúra: Čo skutočne pomáha?

Zánět močového měchýře

Zápal močového mechúra je jedným z najčastejších problémov močových ciest. Ak ju neriešite, v extrémnych prípadoch sa infekcia môže rozšíriť do obličiek, kde môže spôsobiť ešte väčšiu spúšť. Z tohto dôvodu je dôležité vedieť, čo vám v tejto situácii môže pomôcť.

Močové cesty sú náchylné na prenikanie rôznych infekcií. Najčastejšie sa to stáva u žien, pretože majú krátku močovú trubicu, v blízkosti ktorej z tela vyteká niekoľko ďalších otvorov, z ktorých môžu do močovej trubice migrovať nečistoty. Nie je to však pravidlo, pretože v neskoršom veku, keď majú muži problémy so zväčšenou prostatou, môžu bežne trpieť aj infekciami močových ciest.

Ani v jednom z týchto prípadov nie je zápal močového mechúra zábavný, pretože vám môže spôsobiť bolesť pri močení a iné nepríjemné pocity, ktoré môžu výrazne znížiť kvalitu vášho života.

Čo s tým?

ako rozpoznať príčiny zápalu močového mechúra

Ako rozpoznať zápal močového mechúra?

Zápal močového mechúra má pomerne výrazné príznaky, ktoré vás upozornia na to, že s vaším telom nie je niečo v poriadku.

Medzi kľúčové ukazovatele patria:

U detí sa môže objaviť aj horúčka, podráždenosť, strata chuti do jedla, nevoľnosť a vracanie.

Ako dlho trvá zápal?

Neexistuje žiadna jednotná lehota, ktorú by ste mali na to, aby ste sa dostali z tejto ťažkej situácie. Závisí to od prostriedku použitého na liečbu zápalu močového mechúra. Ak sa užívajú antibiotiká (čo môže byť v niektorých prípadoch nevyhnutné), k úplnému vyliečeniu môže dôjsť približne za týždeň. V mnohých prípadoch sa však zápal močového mechúra vyrieši bez návštevy lekára. (Ak však nedôjde k zlepšeniu do troch dní domácej liečby, je vhodné navštíviť odborníka.)

Nejčastější příčiny

Akútny zápal močového mechúra môže byť dôsledkom bakteriálnej infekcie. Zvýšené riziko predstavuje aj zavedenie katétra, problematické vyprázdňovanie močového mechúra (čo je typický problém pre mužov so zväčšenou prostatou), sexuálna aktivita (najmä ak sa krátko po nej nevymočíte), cukrovka, nechránený análny styk (ktorý zvyšuje riziko cystitídy u mužov) a menopauza.

Liečba zápalu močového mechúra

bylinky na zápal močového mechúra

Bylinky

Pri zápale močových ciest sú veľmi obľúbené bylinky. Osobitnú pozornosť venujte kľučke veľkoplodé, ktorý sa považuje za silného spojenca. Ďalej hľadajte zlatobyľ, žihľavu, d-manózu, medvedicu lekársku a prasličku roľnú.

Samozrejme, tieto bylinky môžete užívať aj samostatne, ale oveľa lepšie je, ak ich účinky skombinujete do jedného. Ako? Možno užívaním výživového doplnku na močové cesty, ktorý ich obsahuje.

Babské rady

Aby ste vyššie uvedené bylinky trochu podporili, môžete vyskúšať aj niekoľko ďalších babských rád, ktoré by vám mohli pomôcť ľahšie prekonať zápal močového mechúra.

Odporúča sa napríklad:

  • Zvýšenie pitného režimu
  • Pokoj na lôžku
  • Lepšia intímna hygiena
  • častejšie močenie (nie, nemá zmysel zadržiavať nutkanie)
  • Priložte na brucho vyhrievaciu podložku
  • Užívanie probiotík
  • Podpora imunitného systému (napríklad užívaním vitamínu C)

Aby ste v budúcnosti predišli zápalu močového mechúra, zamyslite sa nad tým, či je dobré zlepšiť spôsob utierania po tom, čo ste sa trochu utreli. Najmä u žien to môže viesť k zavlečeniu mikroorganizmov do močovej trubice, ktoré tam nemajú miesto a sú priamo zodpovedné za vznik týchto problémov.

V neposlednom rade sa uistite, že nosíte priedušnú spodnú bielizeň, ktorá umožňuje vašim intímnym partiám dýchať.

Scroll to Top