Čo znamená krv v moči a jej najčastejšie príčiny

krev v moči

Keď idete k lekárovi na preventívnu prehliadku, automaticky vás požiada o vzorku ranného moču na vyšetrenie. Ale čo keď vám povie, že podľa výsledkov máte v krvi? Mali by ste sa začať obávať, že s vami niečo nie je v poriadku?

Za normálnych okolností moč obsahuje len odpadové látky, ktoré už telo nedokáže využiť. Občas sa však vyskytnú aj iné komponenty, ktoré naznačujú, že s vami niečo nie je v poriadku. Okrem bielych krviniek to môže byť napríklad stopa krvi.

Predtým, ako začnete panikáriť, je dôležité vedieť, že krv v moči automaticky neznamená, že máte rakovinu. (Alebo niečo podobne hrozné.) Často je to indikátor, že trpíte infekciami močových ciest a podobne.

Čo by ste mali vedieť o tomto probléme? Na to sa spoločne zameriame nižšie.

krv v moči spôsobuje problémy

Čo znamená krv v moči?

Nebudeme vám klamať, krv v moči zvyčajne nie je dobrým znamením. Nemá však zmysel byť nepokojný, pretože jeho príčinu je celkom ľahké vyšetriť. Buď priamo u svojho praktického lekára, v ordinácii urológa, nefrológa (čo je špecialista na zdravie obličiek) alebo hematológa, ktorý sa zaoberá vlastnosťami krvi a jej abnormalitami. (Môžete mať napríklad poruchu krvácania, o ktorej ani neviete.)

Nejčastější příčiny

Jedným z najjednoduchších vysvetlení je, že trpíte infekciou močových ciest, ktorá môže spôsobiť rezanie, pálenie a iné ťažkosti pri močení.

Ďalej môže byť na vine:

  • Zväčšená prostata
  • Močový kameň/piesok
  • Ochorenie obličiek
  • Rakovina
  • užívanie niektorých liekov (aspirín, penicilín, heparín…)

Ale môže to byť aj nejaká neznáma alebo veľmi zriedkavá príčina.

Aké problémy dokáže odhaliť?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, ale v každom prípade, ak navštívite všetkých vyššie uvedených špecialistov, môže sa ukázať, že máte vážnejší zdravotný problém, pre ktorý vás budú lekári dlhodobo sledovať.

Môže ísť aj o spomínanú infekciu, ktorá sa dá liečiť prirodzenou cestou, ale napríklad aj podávaním antibiotík.

V prípade zväčšenej prostaty a močových kameňov/piesku môžete zvážiť dlhodobú zmenu životného štýlu, pretože tento faktor môže mať pozitívny vplyv na vaše súčasné problémy.

Krv v moči a liečba

Po zistení príčiny, prečo máte krv v moči, vás lekár môže začať liečiť. Ak máte napríklad závažnú infekciu močových ciest spôsobenú baktériami, môže vám nariadiť užívanie antibiotík, ktoré budete užívať podľa stanoveného rozpisu.

V prípade, že máte močové kamene, lekár vás poučí, ako postupovať pri ich odstraňovaní z tela. (Väčšinou to nie je ani trochu príjemné, ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť.) V neposlednom rade môžete vyskúšať aj prípravky, ktoré prispievajú k normálnemu stavu prostaty. Rakovina sa lieči tradičnými metódami, ktoré môžu zahŕňať chirurgický zákrok, chemoterapiu atď.

liečba krvi v moči

Nepodceňujte zdravie močových ciest

Najlepšie je, ak problémy s krvou v moči vôbec nevzniknú, preto sa pozrime, akými všetkými spôsobmi sa o ne môžete postarať. V prvom rade môžete vyskúšať dlhodobé užívanie prírodných výživových doplnkov na podporu normálneho stavu močových ciest.

V ich zložení hľadajte predovšetkým:

Nezabúdajte ani na dostatok pitia, ktoré je dôležité pre hydratáciu organizmu a odstraňovanie odpadových látok z tela. Dôležitá je aj správna intímna hygiena, ktorá by mala zahŕňať okrem správneho utierania na toalete aj používanie vhodného prípravku na umývanie problematických miest.

Ženy by si tiež mali dávať pozor na to, aby sa vymočili krátko po pohlavnom styku, pretože to môže tiež zabrániť vzniku rôznych infekcií.

Scroll to Top