Pálenie a rezanie pri močení: Ako sa ho zbaviť?

pálení a řezání při močení

Pocit pálenia a rezania pri močení nie je normálny, preto by sme mali tomuto problému venovať zvýšenú pozornosť. Hoci sa tento jav často vzťahuje na prebiehajúcu infekciu močových ciest, môže za ním byť aj niečo iné. Preto sa mu budeme v nasledujúcich odsekoch venovať podrobnejšie.

Pálenie a rezanie počas močenia niekedy spôsobuje taký veľký pocit nepohodlia, že sa vyslovene bojíme ísť vykonať malú potrebu. (Čo vôbec nie je zdravé.) Zároveň ide o pomerne bežný problém, s ktorým sa denne stretáva veľké množstvo ľudí.

Zaujímavé je, že za týmto javom nie je vždy infekcia močových ciest, hoci je jednou z najčastejších príčin.

pálenie počas močenia spôsobuje

Čo znamená rezanie pri močení?

Bolesť pri močení, ktorá zahŕňa rezanie a pálenie, sa označuje termínom dyzúria. Tento problém je zo zrejmých dôvodov častejší u žien, ale nie je to vždy pravidlom, najmä keď časom začnú mať problémy s prostatou aj muži.

Aké sú jeho príčiny?

Pomerne častým problémom, ktorý spôsobuje pálenie a rezanie pri močení, je infekcia močových ciest. Táto infekcia môže byť buď v močovej trubici, v močovom mechúre, ale aj v obličkách. (Čo je dosť nebezpečné, pretože zápal obličiek môže v extrémnych prípadoch spôsobiť smrť.)

Medzi ďalších vinníkov patria:

  • Podráždenie močovej trubice
  • Alergia na kozmetické výrobky
  • Pohlavne prenosné choroby (chlamýdie, genitálne bradavice…)
  • Zápal prostaty
  • Panvové zápalové ochorenie (ktoré je častejšie u žien)
  • Močové kamene a piesok
  • užívanie niektorých liekov (niektoré antibiotiká, lieky proti rakovine…)

Pálenie počas močenia

Pálenie pri močení môže znamenať, že (pomerne agresívny) moč reaguje s citlivejším prostredím v močových cestách, čo môže byť na vine prebiehajúcej infekcie alebo alergickej reakcie na intímne mydlo, na navlhčený toaletný papier, parfumované hygienické vložky a podobne.

Pálenie po močení

Pálenie po močení môže znamenať, že máte nejaký iný problém, napríklad zápal prostaty a podobne. Na vine môže byť aj zaseknutý močový kameň, ktorý sa postupne presúva z tela von. (Keďže má ostré a nepravidelné hrany, hlavná príčina bolesti je vo svete.)

pálenie počas močenia, čo pomáha

Riešenia a čo pomôže

Jedným z prvých krokov môže byť výmena toaletného papiera za iný, ktorý je šetrnejší k vašim intímnym partiám. Ak používate parfumovaný papier, môže ísť o alergickú reakciu na niektorú z pridaných látok. To isté platí pre hygienické vložky a intímne mydlo. Ak pocítite zvýšenú citlivosť, mali by ste prestať výrobok používať a nahradiť ho iným.

Okrem toho vyskúšajte dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy na podporu normálneho stavu močových ciest, ktoré obsahujú bylinky a iné látky prírodného pôvodu.

V ich zložení hľadajte:

Okrem toho vám určite pomôže, ak zlepšíte svoj súčasný pitný režim. Okrem toho, že budete môcť ľahšie dostať močové kamene a piesok z tela, zvýšite pravdepodobnosť, že sa vám podarí vyplaviť patogény, ktoré spôsobujú zápal, z močovej trubice.

Ženy by si mali dávať pozor aj na to, aby sa pri vykonávaní malého moču riadne utierali, inak si do močovej trubice zanesú potenciálne problematické nečistoty. Okrem toho by ste sa mali hneď po pohlavnom styku ísť čo najskôr vymočiť. (Pretože aj pri sexe sa do močovej trubice môžu dostať nečistoty.)

V neposlednom rade by ste mali dbať na pravidelnosť močenia, pretože zadržiavanie moču nemá pozitívny vplyv na zdravie močových ciest. Muži so zväčšenou prostatou by sa tiež nemali ponáhľať s vykonaním potreby a mali by sa uistiť, že v močovom mechúre nezostala žiadna tekutina.

Každý by mal dbať na zodpovedné správanie pri sexuálnych hrách. Pri sexe s novým partnerom vždy používajte kondóm a trvajte na teste na pohlavne prenosné choroby.

Scroll to Top