Zápal obličiek je jedným z najnebezpečnejších ochorení, pretože v kritických prípadoch môže spôsobiť smrť. Z tohto dôvodu ho netreba podceňovať. Zistite, aké sú jej príznaky. A existuje zápal obličiek bez teploty?
Obličky sú párový orgán, ktorý pracuje 24 hodín denne, 7 dní v týždni a 365 dní v týždni. Medzi ich hlavné úlohy patrí filtrácia krvi, z ktorej odstraňujú látky, ktoré už telo nedokáže využiť. Tie potom smerujú do močového mechúra. Keď sa naplní, mozog vydá signál, aby ste sa išli vymočiť.
Aj keď majú obličky naozaj paru, môžu byť náchylné na rôzne poruchy a ochorenia. Napríklad zápal obličiek predstavuje veľké riziko a pri zanedbaní môže byť smrteľný. Chronický zápal obličiek, ktorý spôsobuje problémy dlhšie obdobie, tiež nie je zriedkavý.
Obsah
Čo znamená zápal obličiek?
Zápal obličiek presne opisuje to, čo sa počas neho deje. V jej priebehu dochádza k zápalu obličkového tkaniva, ktoré potom nemôže správne fungovať. Zápal sa môže vyskytnúť v jednej alebo v oboch obličkách súčasne. Niekedy sa zápal môže objaviť náhle, inokedy môže vzniknúť v dôsledku chronického ochorenia. V oboch prípadoch si však vyžaduje liečbu.
Príznaky a prejavy zápalu obličiek
Ak je zápal obličiek na začiatku, nemá dramatický priebeh. (Môže to byť aj zápal obličiek bez teploty.) Keď sa však dostatočne rozvinie, môže byť naozaj nebezpečná.
Medzi hlavné príznaky patria:
- Zmena návykov pri močení
- Opuch kdekoľvek na tele
- Zmena farby moču
- Zakalený moč
- Krv v moči
Ak je moč výrazne hnedý alebo ružový, okamžite vyhľadajte lekára. To isté platí napríklad pre vysoké horúčky, zimnicu, zvracanie a podobne. Dĺžka liečby závisí od toho, aký závažný bol zápal v čase zachytenia.
Čo to spôsobuje – príčiny
Medzi rizikové faktory zápalu obličiek patrí ochorenie obličiek v rodinnej anamnéze. Negatívny vplyv môže mať aj vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita, srdcové choroby a vyšší vek (60+).
V niektorých prípadoch však nemusí byť isté, čo zápal spôsobilo. Niekedy však môže byť na vine HIV alebo hepatitída B a C. V extrémnych prípadoch môže mať negatívny vplyv na zdravie obličiek aj užívanie antibiotík.
V neposlednom rade by sa nemali podceňovať infekcie močových ciest, ktoré sa môžu dostať z močovej trubice do horných močových ciest.
Ako liečiť zápal obličiek?
V prvom rade je potrebná diagnostika zápalu obličiek lekárom, ktorý dokáže rozpoznať všetky varovné príznaky. Niekedy na jeho zistenie stačí vyšetrenie vzorky moču a vyšetrenie vzorky krvi. V extrémnych prípadoch však môže byť potrebná biopsia.
Prírodná liečba a bylinky
Ak zápal obličiek nie je dramatický, môžete ho riešiť pomocou byliniek na infekcie močových ciest a na podporu normálneho stavu močových ciest.
Môžete vyskúšať napríklad:
- Kľučku veľkoplodú
- Žihľavu
- Medvedicu lekársku (ktorá sa môže užívať len 1-2 týždne)
- Prasličku
- Zlatobyľ obyčajný
Súčasťou tohto procesu môže byť pitie teplého čaju, ktorý by mal pomôcť vyplavovať patogény z močových ciest a mal by tiež pomôcť hydratovať tkanivá. To je dôležité najmä pri vyššej teplote.
V neposlednom rade vám prospeje aj to, ak si na chvíľu odskočíte z postele a zahrejete sa. Pomôcť môže napríklad teplý kúpeľ alebo vyhrievacia podložka priložená na boľavé miesto.
Ak to situácia umožňuje, pracujte aj na posilnení imunitného systému. Samozrejmosťou by malo byť užívanie väčšieho množstva vitamínu C, probiotík, prebiotík a ďalších látok, ktoré posilňujú organizmus v boji proti infekcii.
Antibiotiká a lieky
Ak je zápal obličiek veľmi závažný, nezaobíde sa bez klasických liekov a antibiotík, ktoré dokážu skrotiť aj závažné bakteriálne infekcie. V niektorých prípadoch sa lieky môžu podávať intravenózne, čo by malo urýchliť nástup ich účinku. Z celkom pochopiteľných dôvodov sa tento krok robí pri hospitalizácii.
Diéta
Možno vás to trochu prekvapí, ale ľudia so zápalom obličiek a po ňom by mali zmeniť stravu. Niektoré zložky potravín nemusia byť pre obličky vhodné, čo nemusí byť počas zápalu a po ňom žiaduce. Napríklad aj z dôvodu horšej regenerácie po chorobe.
Obličky zaťažuje najmä veľké množstvo bielkovín, čo je jeden z prvých bodov, na ktorých by ste mali počas špeciálnej diéty začať pracovať. Keďže však môžete mať pridružené ochorenia, ktoré môžu zvýšiť nároky vášho organizmu na určitý typ potravín, oplatí sa investovať do profesionálne navrhnutej diéty, ktorá vám môže okamžite pomôcť.
Súčasťou životného štýlu pri liečbe ochorení obličiek je aj obmedzenie príjmu soli, ktorá tiež škodí obličkám. Príjem draslíka by sa mal tiež kontrolovať, preto sledujte príjem ovocia a zeleniny a množstvo draslíka, ktoré obsahujú vaše obľúbené jedlá.
V niektorých prípadoch by sa však príjem draslíka pri ochorení obličiek mal zvýšiť, preto ak si nie ste istí správnym postupom, poraďte sa najprv s odborníkom.
Samozrejmosťou by malo byť aj to, že nebudete piť alkohol, pretože ani ten nie je pre obličky všeobecne prospešný. Tí, ktorí chcú ísť ešte ďalej, môžu obmedziť aj kofeín.
Čo si z toho vziať?
Predovšetkým sa neoplatí chodiť na pastvu so zápalom obličiek. Napriek všetkým moderným poznatkom nie vždy vieme, čo tento problém spôsobuje. Môžete však podniknúť niekoľko krokov, ktoré môžu znížiť riziko jej vzniku. (Dávajte si napríklad pozor na krvný tlak, zdravie srdca a udržujte si normálnu telesnú hmotnosť.)
Pri začínajúcich problémoch môžete skúsiť užívať prírodné doplnky stravy pre močové cesty s bylinami, ktoré sme uviedli vyššie. V ich zložení však hľadajte aj látku nazývanú D-manóza, ktorá tiež prispieva k udržaniu normálneho stavu močových ciest.
Ak sa však váš stav po domácej a prírodnej liečbe nezlepší alebo sa dokonca zhorší, je vhodné vyhľadať pomoc lekára. Môže ísť o závažnejšiu infekciu, ktorá môže byť život ohrozujúca. Po úspešnom prekonaní choroby nezabudnite na zmenu stravy.