Zápal močovej trubice: Príčiny a liečba

zánět močové trubice

Zápal močových ciest určite nemá len jednu formu. Zatiaľ čo u niektorých ľudí sa môže vyskytnúť zápal močového mechúra, iní môžu bojovať so zápalom močovej trubice. Aké sú prejavy tohto problému? A môžete naň použiť napríklad bylinky?

Močové cesty a ich správna funkcia si vyžadujú zvýšenú pozornosť každého z nás, pretože sú veľmi náchylné na rôzne infekcie. To platí najmä pre ženy a zrelých mužov, ktorí majú problémy s nezhubne zväčšenou prostatou.

Ak sa zápal močovej trubice a ďalších častí močových ciest účinne nerieši, môže spôsobiť dlhotrvajúce komplikácie. Zvyšuje sa tiež riziko, že sa začne vracať pravidelnejšie.

Ako zistíte, že niečo nie je v poriadku?

príznaky uretritídy

Čo znamená zápal močovej trubice?

Zápal močovej trubice je jedným z problémov, ktoré súvisia s normálnou funkciou močových ciest a ktoré nemusia súvisieť s infekciou močových ciest. Ich príznaky však môžu byť podobné. Spôsob liečby sa však môže líšiť. Tento problém môže postihnúť ľudí bez ohľadu na ich aktuálny vek a nevyhýba sa ani ženám a mužom.

Tento typ zápalu existuje v dvoch formách, nekvapkajúcej a kvapkajúcej. U žien sa počas uretritídy môžu vyskytnúť ďalšie zápaly v intímnej oblasti. K zápalu často dochádza po preniknutí baktérií do miest, kde nemajú čo robiť.

Prejavy a príznaky

Príznaky uretritídy sa líšia v závislosti od toho, či ide o muža alebo ženu. Preto sa zameriame na prejavy tohto problému u oboch pohlaví osobitne.

U mužov sa môže vyskytnúť:

U žien sa môže vyskytnúť:

  • Častejšia potreba močenia
  • Nepríjemné pocity pri močení
  • Pálenie a podráždenie vchodu močovej trubice
  • Nezvyčajný vaginálny výtok

Nejčastější příčiny

uretritída u mužov ženy spôsobuje

Zápal u mužov

Podľa niektorých informácií môžu muži častejšie trpieť kvapavkou, ktorá môže byť spôsobená pohlavne prenosnou infekciou. (Stačí sa napríklad nakaziť baktériou zvanou gonokok.) V tomto ohľade sú najviac ohrození muži vo veku 15-35 rokov. Jedným zo spôsobov ochrany je chránený sex, najmä ak častejšie striedate sexuálnych partnerov.

Zápal u žien

Nekapilárna uretritída je zasa častejšia u žien. Jednou z hlavných príčin, ktorá už bola raz spomenutá, je prenikanie baktérií z vaginálnej a análnej oblasti do močovej trubice. Môžu sa do nej dostať v dôsledku nesprávnej intímnej hygieny alebo počas sexuálnej aktivity. U žien môže zohrávať veľkú úlohu aj tehotenstvo a cukrovka.

Liečba zápalu močovej trubice

Vzhľadom na to, koľko je príčin zápalu močovej trubice, je pochopiteľné, že každá z nich si vyžaduje trochu iný spôsob liečby. Napríklad pohlavne prenosné choroby, ktoré spôsobujú baktérie, možno prekonať užívaním antibiotík. V prípade veľmi závažných infekcií močových ciest môže lekár zvážiť ich nasadenie aj v tomto prípade.

Odporúča sa tiež vykonať kroky, ktoré sa určite dodržiavajú pri akejkoľvek infekcii močových ciest.

Patria k nim:

  • Pokojový režim
  • Zvýšený príjem tekutín
  • Teplo

Aj keď sa vám môže zdať nepríjemné močiť v čase uretritídy, rozhodne by ste nemali zadržiavať moč, pretože to poskytne infekcii ideálne podmienky na ďalšie zosilnenie. Akonáhle teda pocítite potrebu, na nič nečakajte a choďte sa vyprázdniť.

liečba uretritídy

Pokiaľ ide o pitný režim, vyskúšajte okrem čistej vody aj bylinkové čaje, napríklad brusnicový. Určite nie je na škodu pracovať na posilnení imunitného systému a zlepšení intímnej hygieny. To by malo zahŕňať nosenie priedušnej spodnej bielizne, ktorá zabráni nežiaducemu zaparovaniu. Po intímnom styku by ste mali ísť čo najskôr na toaletu, pretože to môže znížiť riziko infekcie. Pokiaľ ide o mydlá, používajte jemné mydlá, ktoré sú vhodné na ošetrenie intímnych oblastí. Mali by ste sa vyhýbať najmä parfumovanému toaletnému papieru a parfumovaným vložkám.

Aby toho nebolo málo, konzervatívnu metódu liečby môžete obohatiť aj o bylinky, ktoré sú spojené s podporou normálneho stavu močových ciest. Nájdete ich vo voľnopredajných výživových doplnkoch.

Medzi bylinky a iné látky, ktoré v nich môžete nájsť, patria:

Tieto bylinky môžete užívať aj pri zápaloch močového mechúra a močových ciest.

Scroll to Top