Znamenajú biele krvinky v moči problém? Příčiny a řešení

bílé krvinky v moči

Išli ste k lekárovi na bežnú preventívnu prehliadku a neočakávali ste, že zistí niečo podozrivé? Jedným z tých, ktoré sa objavujú pomerne často, sú biele krvinky v moči, ktoré môžu trápiť ženy, mužov aj deti. Viete, čo ich môže spôsobovať? A existuje liek?

Z moču, jeho farby, vône a chemického zloženia sa dá o každom z nás veľa zistiť. To je hlavný dôvod, prečo lekári v rámci preventívnych prehliadok požadujú vzorku koncentrovaného ranného moču.

Môže ukázať nielen prítomnosť glukózy v moči, ale možno aj stopy krvi alebo špecifických látok, ktoré môžu signalizovať tehotenstvo. V neposlednom rade nesmieme zabúdať, že v moči sa môžu objaviť napríklad leukocyty, ktoré v ňom za normálnych okolností nemajú čo robiť.

Čo znamenajú biele krvinky v moči?

Leukocyty sú biele krvinky, ktoré sú dôležité pre obranu imunitného systému. Leukocyty v moči môžu znamenať infekciu alebo zápal močových ciest, ktoré je potrebné okamžite riešiť. Táto infekcia sa môže nachádzať v ktorejkoľvek časti močových ciest, t. j. v močovej trubici, močovom mechúre alebo obličkách.

biele krvinky v moči spôsobujú príznaky

Ako ich rozpoznať? – príznaky

Leukocyty v moči nemusia mať vôbec žiadne viditeľné príznaky a lekár ich zistí len počas preventívneho vyšetrenia moču vo svojej ordinácii. Ak však ide o infekciu močových ciest, môže sa to už nejako prejaviť.

Môžete si napríklad všimnúť:

Môžete sa však cítiť aj celkovo zle (necítite sa úplne zdravo) alebo máte vysokú telesnú teplotu.

Aké sú príčiny ich výskytu?

K infekciám močových ciest často dochádza, keď sa nečistoty a patogény dostanú do močovej trubice a začnú sa pohybovať smerom nahor, čo spôsobí zápal. A práve na to telo reaguje produkciou bielych krviniek, ktorých hlavnou úlohou je brániť nás pred nepozvanými hosťami.

Na vine môže byť aj:

  • Zápal prostaty
  • močové kamene (močový kameň je pre telo cudzie teleso)

Kedy je to problém?

To je vždy problém, keď lekár zistí, že leukocyty v moči sú spôsobené (nielen) bakteriálnou infekciou, ktorá by sa mohla nebezpečne rozšíriť. Prípadne, ak leukocyty v moči súvisia s inými vážnejšími problémami, medzi ktoré môže patriť napríklad príliš veľký močový kameň, ktorý sa nedá prirodzene odstrániť z tela. Vtedy môže byť dokonca potrebná operácia alebo iná forma liečby, ktorá môže kameň zmenšiť a umožniť mu prejsť močovými cestami po menších častiach.

V prípade, že máte leukocyty v moči, ale nemáte žiadne problémy a netrpíte infekciou, lekár vás môže dlhodobo sledovať ako prevenciu pre prípad, že by sa časom niečo vyvinulo.

liečba bielych krviniek v moči

Ako sa vysporiadať s infekciami močových ciest?

V ideálnom prípade ich riešte čo najskôr, pretože mierny zápal je ľahšie dostať pod kontrolu ako ten, ktorý je už v plnom prúde a môže si vyžadovať antibiotiká. (Týka sa to najmä závažných bakteriálnych infekcií, ktoré by mohli postihnúť napríklad obličky.)

O močové cesty sa môžete starať aj podávaním prírodného výživového doplnku, ktorý podporuje normálnu funkciu močových ciest s obsahom tiechto látok:

V neposlednom rade nezanedbávajte pitný režim, ktorý by mal zahŕňať aspoň 2,5 až 3 litre tekutín denne, nosenie priedušnej spodnej bielizne, dobrú intímnu hygienu, neustále posilňovanie imunity a močenie po skončení intímneho styku.

Scroll to Top