Lekár vás pred vyšetrením požiadal o odber vzorky moču a na prvý pohľad sa vám zdá obsah skúmavky podozrivo zakalený? Prípadne ste si všimli zakalený moč na toalete doma? Hoci ide o pomerne častý jav, nemali by ste nad ním len mávnuť rukou. Viete, čo to môže znamenať?
Každý sa môže v živote stretnúť so zakaleným močom. Nevyhýba sa mužom, ženám, deťom ani starším ľuďom. Často to súvisí aj s naším aktuálnym zdravotným stavom. Preto je potrebné venovať tomuto javu zvýšenú pozornosť, pretože na základe neho môžete v spolupráci s lekárom včas zistiť, že niečo nie je v poriadku.
Keďže súčasné možnosti analýzy vzoriek sú veľmi presné, odborníci vám môžu veľmi konkrétne povedať, čo malo najväčší vplyv na zakalený moč a ako tento príznak liečiť na základe testu takejto vzorky.
Obsah
Čo znamená zakalený moč?
Niekedy zakalený moč znamená zvýšený obsah bielkovín, kryštalických látok, krvi, hnisu alebo iných chemických látok v moči. V každom prípade je podstatné, že takýto moč je viditeľne zakalený.
Príčiny zakaleného moču
Mnohí ľudia vedia, že tmavšie sfarbený moč je znakom dehydratácie, ale zakalený moč môže znamenať aj to, že počas dňa neprijímate dostatok vody. Tento problém má našťastie jednoduché riešenie. Stačí naplniť pohár vodou alebo čajom a vypiť obsah.
Pri infekcii močových ciest sa môže vyskytnúť zvýšené množstvo výtoku vo forme krvi alebo hnisu, ktorý môže zakaliť moč. Môže sa to stať u mužov aj u žien. Nadbytok bielych krviniek, ktoré telo využíva na boj proti infekcii, môže tiež spôsobiť, že moč sa zdá byť zakalený alebo mliečny. Tieto infekcie nie sú nezvyčajné ani v tehotenstve, keď telo ženy funguje trochu inak ako zvyčajne. V každom prípade určite neurobíte nič zlé, ak celú situáciu prediskutujete so svojím lekárom.
To, že môže ísť o infekciu močových ciest, zistíte podľa:
- Pálenie a rezanie pri močení
- Časté nutkanie na močenie
- Bolesť v podbrušku
Niektoré pohlavne prenosné infekcie zasa vyvolávajú v tele zápalovú reakciu, ktorá môže viesť k nadmernému množstvu bielych krviniek, ktoré zakalia moč. Niektoré pohlavne prenosné infekcie tiež spôsobujú zvýšený vaginálny výtok, ktorý môže vytiecť počas močenia a spôsobiť zákal. To, že môže ísť o pohlavne prenosnú chorobu, zistíte podľa genitálnych bradavíc, podozrivého výtoku, svrbenia genitálií alebo zvláštneho zápachu. Stopercentnú istotu však získate len vtedy, keď si necháte urobiť test v akreditovanom laboratóriu.
A to stále nie je všetko. Na vine môže byť aj vylučovanie močových kameňov, pretože ich nepravidelný tvar a vysoká tvrdosť môžu trieť močové cesty. Opatrní musia byť aj ľudia s cukrovkou. Obličky musia spracovať prebytočný cukor v krvi, čo môže spôsobiť dehydratáciu, ktorá spôsobuje zakalenie moču. Poškodenie obličiek spôsobené cukrovkou môže tiež zabrániť správnemu filtrovaniu obličiek.
Na druhej strane, muži môžu mať problémy s prostatou. Pri aktívnom zápale sa môže objaviť zakalený moč. Ako teda vidíte, existuje nespočetné množstvo dôvodov, prečo môže dôjsť k zakaleniu moču.
Ako vyzerá zdravý moč?
Normálny moč má svetložltú až jantárovú farbu a je číry. Tmavší moč je často znakom dehydratácie. Ak si všimnete, že váš moč je tmavší ako zvyčajne a nemáte žiadne iné príznaky, skúste piť viac vody a uvidíte, či sa vám vráti svetlejšia farba moču.
Ako podporiť zdravie močových ciest?
Môžete skúsiť užívať prírodný doplnok stravy na podporu normálneho stavu močových ciest, ktorý obsahuje bylinky.
V jeho zložení by ste mali nájsť kombináciu:
- Zlatohlávok
- Preslička
- Kopřiva dvojdomá
- Medveď lekársky
- D-manóza
- Žeriavy veľkoplodé
Snažte sa tiež močiť aspoň raz za 3 až 4 hodiny. Príliš dlhé zadržiavanie moču v močovom mechúre môže oslabiť svaly močového mechúra a zvýšiť pravdepodobnosť infekcie močových ciest. Pri náhlom močení sa vám nemusí podariť úplne vyprázdniť močový mechúr. Ak moč zostane vo vnútri príliš dlho, môže to opäť zvýšiť pravdepodobnosť infekcie močového mechúra. Preto sa snažte príliš neponáhľať a uistite sa, že v močovom mechúre už nič nezostalo. Samozrejmosťou by malo byť aj pitie dostatočného množstva tekutín.