Praslička roľná je v posledných rokoch veľmi diskutovanou bylinou, ktorá sa dá použiť na mnoho rôznych vecí. Nie všetci však vedia, že sa mu pripisujú aj možné účinky na močové cesty. Čo by ste o ňom mali vedieť? Práve na to sa dnes spoločne zameriame v našom článku.
Všade okolo nás je nespočetné množstvo rôznych byliniek. Niektoré z nich používame ako korenie na dochutenie jedál. Iné sa v minulosti používali na podporu hojenia rán alebo pri iných problémoch, ktoré ľudia nemohli vyriešiť inak ako pomocou ľudového liečiteľstva.
Znalosť byliniek je však užitočná aj dnes. Hoci máme k dispozícii moderné antibiotiká a lieky proti bolesti, niektoré bylinky sa pridávajú do voľnopredajných výživových doplnkov vo forme kapsúl a rôznych čajov. A to vrátane tých, ktoré sú určené na močové cesty.
Akú úlohu v tom však zohráva praslička?
Obsah
Čo je to praslička roľná?
Praslička roľná je druh prasličky roľnej. Jeho výška sa pohybuje od 10 do 70 cm. Tento druh rastie v Európe a Ázii, takže ho možno nájsť aj u nás. Hoci sa považuje za liek, v očiach niektorých ľudí je to len burina rastúca niekde na poli.
Určite však neodporúčame zbierať prasličku v prírode, najmä ak nemáte naozaj dobré znalosti o bylinkách a ich využití. Prečo? Dôvodom je pomerne vysoké riziko zámeny prasličky a prasličky bahennej, ktorá je jedovatá. Takže pôvodne dobrý úmysel môže mať fatálne následky.
Jeho najlepšie účinky
Praslička sa už po stáročia používa na liečebné účely. V skorších dobách sa používal aj na leštenie cínového a mosadzného riadu. Z tohto dôvodu sa ešte stále môžeme niekedy stretnúť s trochu slangovým výrazom šmirgľová tráva. (Teraz budete presne vedieť, o čom je, keď ju budete počuť.)
Praslička obsahuje kyselinu kremičitú, preto sa považuje za dobrý zdroj kremíka. Obsahuje tiež horké látky, triesloviny, saponíny a mnoho ďalších zaujímavých látok, vďaka ktorým je taká obľúbená.
Predpokladá sa, že praslička môže podporovať:
- Normálny stav kostnej hmoty
- Normálny vzhľad pokožky, nechtov a vlasov
- Normálny stav kardiovaskulárneho systému
Môže sa tiež použiť na podporu odolnosti nášho tela. Napríklad v čase sezónnych výkyvov.
Ako ovplyvňuje močové cesty a zápal?
Preslička sa vtedy často používala pri problémoch s močovými cestami. Predpokladá sa, že má diuretické účinky, takže je to trochu diuretikum. Niektorí ľudia ho používajú aj na vyháňanie močových kameňov a pri infekciách močových ciest.
Ako ho správne používať?
Ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Preto je potrebné zohľadniť správne dávkovanie a kombináciu bylín. Z tohto dôvodu nie je múdre siahať po bylinkách natrhaných z voľnej prírody, pretože nikto z nás mimo bylinkárov nemá také dobré vedomosti, aby ich použitie bolo úplne v poriadku a bez nežiaducich komplikácií.
Väčšina bežných smrteľníkov by mala radšej užívať voľne predajné doplnky stravy, ktoré kombinujú prasličku s inými látkami podporujúcimi normálnu funkciu močových ciest.
Okrem prasličky by v ich zložení nemali chýbať nasledujúce zložky:
- D-manóza
- Zlatobyľ obyčajný
- Kľučka veľkoplodá
- Medvedica lekárska
- Žihľava dvojdomá
Niektoré z týchto bylín (a to sa týka napríklad medvedice lekárskej) však nie sú vhodné na trvalé užívanie, preto si po zakúpení takéhoto výživového doplnku nezabudnite podrobne prečítať návod, ktorý tradične uvádza odporúčanú schému, ktorú by ste mali dodržiavať.
Močové cesty tiež ocenia dlhodobú zmenu životného štýlu. Veľmi dôležitý je napríklad dobre nastavený pitný režim, ktorý by mal zahŕňať aspoň 1,5 až 2,5 litra tekutín počas dňa. Nie je tiež zdravé často zadržiavať moč a piť nápoje, ktoré môžu telo dehydrovať. (Káva, alkohol…)
Určite nie je na škodu udržiavať sa v teple a čo najviac posilňovať svoj imunitný systém, pretože to pomôže predísť akejkoľvek infekcii.