Už sa vám niekedy stalo, že ste išli na toaletu a po vykonaní potreby ste zistili, že váš moč zvláštne zapácha? Nie, nemusí ísť o zmätené zmysly, ale o realitu každodenného života. Čo môže znamenať zapáchajúci moč? Dá sa tento problém nejako vyriešiť?
Moč má množstvo senzorických vlastností, vďaka ktorým môžeme pomerne ľahko posúdiť, či je s naším telom všetko v poriadku, alebo či sa v ňom skrýva nejaký problém, ktorému by sme mali venovať väčšiu pozornosť. Okrem farby moču a jeho priehľadnosti nás často zaujíma aj jeho zápach. Ak sa objaví zvláštny zápach, je v našom vlastnom záujme začať pátrať po jeho príčine.
Ale kde začať? A ako postupovať?
Čo znamená zapáchajúci moč?
Zapáchajúci moč môže mať viacero príčin. Za normálnych okolností moč nie je takmer vôbec cítiť. Ak sa teda niečo náhle zmení, môže to byť prejavom zle nastaveného pitného režimu, zmeny stavu ženy alebo prejavom choroby.
Nejčastější příčiny
V prípade, že je s vaším telom všetko v poriadku, jedným z možných vysvetlení zapáchajúceho moču môže byť, že je v ňom viac odpadu a menej vody.
Na vine však môže byť aj mnoho ďalších faktorov vrátane:
- užívanie niektorých liekov (môže ísť o antibiotiká)
- Zvýšený príjem vitamínov skupiny B
- zvýšená konzumácia niektorých potravín a nápojov (káva, špargľa, alkohol, fenikel, cesnak a cibuľa…)
Samozrejme, ak váš moč zapácha skôr po ovocí alebo niečom sladkom, môže to byť jeden z príznakov cukrovky. Veľa zapáchajúceho moču môže súvisieť aj s prebiehajúcou infekciou močových ciest.
Ako sa zbaviť zápachu moču?
Ak ide o skryté ochorenie (cukrovku), je dôležité dohodnúť si stretnutie s lekárom a absolvovať sériu vyšetrení a testov na začatie liečby.
Ak je jedným z vinníkov ochorenie močových ciest, odporúčame vám zlepšiť pitný režim, v ktorom by malo byť väčšie množstvo čistej vody alebo čaju. Môžete tiež skúsiť užívať viaczložkový prírodný doplnok stravy na podporu močových ciest, ktorý obsahuje byliny na podporu normálnej funkcie močových ciest.
Patria medzi ne:
- Zlatobyľ obyčajný
- Praslička roľná
- Žihľava dvojdomá
- Medvedica lekárska
- D-manóza
- Kľučka veľkoplodá
Samozrejmosťou by mali byť aj zmeny v stravovaní, oddychový režim a lepšia intímna hygiena, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní normálneho stavu močových ciest, najmä u žien, ktoré sú kvôli krátkej močovej trubici náchylnejšie na infekcie.